História klubu RC Team Nitra

Priaznivci rádiom ovládaných áut. 

Počiatok


Skupina nadšencov, združených okolo nitrianskeho modelárskeho obchodu, sa v roku 2006 stretávala na malom odľahlom parkovisku, ktorého povrch bol vydláždený betónovými kockami. Niektorí používali skutočné modelárske výtvory v podobe vlastnoručne zostrojených podvozkov, iní mali so sebou už modernejšie podvozky a autá vyrobené v modelárskych fabrikách dnešnej doby. Stroje to boli na tú dobu nevídané, veď niektoré z nich dosahovali rýchlosť vyššiu ako 30km/h. 

 

Vznik klubu

Rozšírená skupinka jazdcov sa schádzala aj v miestnej v školskej telocvični, kde mali pripravené kuželky a z nich postavenú dráhu. Hlavným organizátorom bol majiteľ miestneho modelárskeho obchodu. Ten nezávisle združoval skupinky podobne zmýšľajúcich ľudí, 

ktorí bez váhania v zime s novými modelmi prichádzali v rukaviciach a čapiciach na dohodnuté parkoviská, len aby si mohli vyskúšať svoje podvozky či vylepšené diely zostrojených modelov. 
Počet ľudí sa pomaly rozrastal, až jedného dňa akosi spontánne vzniklo rozhodnutie pre založenie klubu auto modelárov.
Peter, Vlasto, Zdeno, Dano, Robo a Tomáš sa tak stali prvými členmi novo vznikajúceho klubu, ktorého založenie sprevádzali počiatočné problémy a dotiahnutie tejto myšlienky do finále trvalo nakoniec čosi viac ako pol roka.

 

Oficiálne založenie klubu

V januári roku 2007 sa konečne podarilo založiť, občianske združenie, ktorého meno sa stalo premetom vášnivých diskusií na niekoľkých klubových schôdzach. Nakoniec jednohlasne prešiel návrh Vlasta, a tak od vtedy náš klub nesie meno RC Team Nitra. Po grafickom návrhu loga, ktorý tiež prišiel od Vlasta, sme dali vyrobiť klubové nálepky, tričká, šiltovky a boli sme hrdí na to čo sme dosiahli. Ako ale každý čitateľ iste tuší, skutočná práca nás ale ešte len čakala.

 

Činnosť klubu

Doteraz najdôležitejšou udalosťou klubovej histórie sa stal vstup našich členov do seriálu pretekov rádiom ovládaných modelov áut v sezóne 2006/2007. V Trnave sa v tom čase v hale jazdili preteky pod názvom Trnavský pohár a tak sme sa spoločne rozhodli zúčastniť sa. Nik z nás nebol na preteky skutočne pripravený, nik ani netušil čo nás tam čaká, informácií bolo málo. Pred pretekom sme usilovne trénovali na parkovisku, až nastal deň D a vybrali sme sa na preteky - bez transpondérov (čip na meranie časov a umiestnenia áut), náhradných súčiastok, len s originálnymi krabicami, poskladanými autami a vysielačkami, tí lepšie vybavení aj s ruksakmi. Všetci spolu na jednom veľkom Zdenovom aute. 
Hneň po príchode nás očaril pohľad na 50 ľudí rovnakého zamerania a s údivom sme zistili, že všetci ostatní majú so sebou stoly, stoličky, a všelijakú ďalšiu výbavu - no vyzerali sme čudne. V samotnom preteku sme si ale neviedli najhoršie a tak sa Peter rozhodol na mieste zakúpiť transpondér pre Dana, našeho najlepšieho pretekára, len aby mu tiež počítalo kolá tak ako ostatným a ukázali sme náš klub aktuálnej konkurenci v tom najlepšom svetle. Dano nakoniec skončil nad očakávanie všetkých, obsadil celkovo druhé miesto a zožal gratulácie od našich členov, ostatných pretekárov, aj samotných organizátorov. Auto mal pootĺkané z každej strany, priznal sa že sám netušil ako miesto získal, ale domov sme niesli prvý klubový a všetkými obdivovaný pohár.

 

Preteky

Možno aj pod ťarchou Danovho úspechu si nás závodenie naozaj získalo, a tak sa od vtedy až po dnes už ani jedna sezóna  v Trnave neuskutočnila bez účasti klubu RC Team Nitra. Začali sme postupne navštevovať preteky v Banskej Bystrici, Novom Meste nad Váhom, Třebíči, Trenčíne, Prahe, Waršave. Nezanevreli sme ani na jazdenie na ulici a ako nám to išlo stále lepšie a zlepšovali sme výbavu, pomaly sa pri nás začali zastavovať okolo idúci rodičia s deťmi, prípadne aj samotné deti alebo samotní rodičia. Ich záujem z času na čas prerástol do nového priaznivca auto modelárstva. Pomaly tiež pribúdali noví nadšenci a počet našich členov rástol.

Prvá dráha 

Pri rozširujúcej sa základni sme sa rozhodli vybudovať stabilnú dráhu, kde by sme sa mohli stretávať bez problémov spojených s parkujúcimi autami prekážajúcimi našemu jazdeniu. Prvotný nápad bol vybaviť či svojpomocne postaviť asfaltovú plochu, na ktorej by sme mohli vybudovať vhodnú závodnú trať a neskôr usporiadavať preteky. Cena takéhoto projektu nás ale nemilo prekvapila, bez podpory mesta či veľmi silného sponzora bol v danej dobe takto rozsiahly zámer nerealizovateľný. Prenajali sme preto plochu pre terénne autá, kde náklady neboli tak vysoké. Dodatočné ťažkosti ale stavbu dráhy odsunuli až na jar roku 2008. Myšlienky vybudovať vlastnú asfaltovú dráhu sme sa ale aj tak stále nevzdali.

Offroad dráha

Offroad dráhu sme začali stavať s veľkým nadšením. Na brigádach nám práca išla od ruky, tvar trate sme navrhli sami a pri organizácii pretekov nám bola vyslovená pochvala aj od jazdcov z iných miest a klubov. Po narastajúcich problémoch s prevádzkou dráhy sme sa ale nakoniec rozhodli od projektu upustiť a sústrediť svoje sily na získanie plochy a vytvorenie stabilnej asfaltovej dráhy. Stále sme sa stretávali na parkovisku, ktoré má tiež svoje čaro, ale v zlepšovaní jazdeckej techniky pretekárov predsalen neposkytuje možnosti skutočného závodného areálu.

Preteky v Nitre

Ubehli roky od času, kedy sme prvý krát chodili na mestský úrad so žiadosťami o pridelenie plochy, prenájmy vhodných parkovísk či pridelenie dotácií. Jediné skutočne použiteľné financie sme z času na čas získali z grantov nadácií či vlastných zbierok. Za takto získaný obnos sme si do klubu zakúpili meracie zariadenie potrebné pre organizáciu pretekov. Stále sme verili, že raz budeme usporiadavať skutočné preteky na vlastnej dráhe v Nitre.
Prvou lastovičkou bolo usporiadanie preteku na streche obchodného domu N-Centro, ktorého usporiadanie nás stálo veľa energie, nakoniec nám celé doobedie pršalo a skrátený pretek sa uskutočnil až v poobedných hodinách. Jeho usporiadanie vyvolalo priaznivý ohlas zo strany obchodného centra aj samotných jazdcov. Povrch vytvorenej trate bol však z betónu a nie z asfaltu, preto sme sa rozhodli viac túto akciu nezopakovať.

Onroad dráha

Na začiatku roku 2012 prišiel Peter s neuveriteľnou ponukou, kedy by sme v areáli jednej z nitrianskych škôl za podpory VUC mohli získať asfaltovú plochu, pričom samotný VUC by nám prispel významnou sumou na jej preasfaltovanie. Po dohode vo vnútri klubu sme postupne začali projekt realizovať. Snáď tomu už po tých rokoch vybavovania málokto veril až do okamihu, kedy sa na ploche skutočne objavil asfaltovací stroj, valec a nákladné autá prinášajúce asfalt. Od tohoto  okamihu už nebolo cesty spať. Tak ako pri každej väčšej akcii, ani nám sa problémy nevyhli. Na viacerých miestach sa nám dráha prepadla, a plocha sa musela opravovať. 

Od skúsených slovenských pretekárov a dlhoročných automodelárov sme získali prvý návrh dráhy, ušitý na mieru pre našu plochu. Ten sme ďalej prispôsobovali do finálnej podoby, a v júli 2013 sme sa rozhodli položiť na dráhu prvý betónový obrubník, postavili sme tribúnu pre jazdcov, oplotenie a meracie stredisko.

Klub sa rozrastá

S dráhou nám pribudli aj noví členovia a sympatizanti. Organizujeme pravidelné tréningy, na ktorých sa začali zúčastňovať aj jazdci zo širšieho okolia, nie je výnimkou že na tréning prídu rodičia s deťmi z Hlohovca, Senca či Bratislavy. Tréningy využívame na odovzdávanie si skúseností, učenie nováčikov základom pretekania, skúšanie rôznych nastavení podvozkov či elektroniky modelov.
Veríme, že sa naše rady budú aj naďalej rozrastať o stabilných členov a auto modelárstvo zostane v Nitre príjemnou súčasťou voľnočasových aktivít.

 

 

24.8.2013, R.

©2020 RC Team Nitra. All Rights Reserved.

Search

Free Joomla! templates by Engine Templates